Urazy zębów mlecznych i stałych

Każdy Rodzic dobrze wie, że podczas dziecięcych szaleństw zdarzają się nieoczekiwane sytuacje. Podwinięty dywan, śliska podłoga, mokra trawa… o upadek nietrudno. Niestety często kończy się to nie tylko płaczem, ale i urazem zębów mlecznych lub stałych.

W każdym przypadku należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem.

Nigdy nie należy samemu oceniać, czy uraz jest poważny czy nie. Często skutki urazu są widoczne dopiero po wykonaniu odpowiedniego zdjęcia RTG i bardzo dokładnym badaniu przez lekarza stomatologa.

Im szybciej pacjent trafi na fotel dentystyczny, tym większa szansa na uratowanie zęba i uniknięcie zbędnych powikłań. Warto od razu skontaktować się ze stomatologiem dziecięcym,  by  nie tracić czasu na szukanie odpowiedniej pomocy. 

Nim dotrzemy do dentysty

Gdy ząb jest złamany, pęknięty bądź całkowicie wybity, a Twoje dziecko zanosi się płaczem, Ty jako Rodzic, powinieneś opanować sytuację.

Nie panikuj, nie obwiniaj siebie ani dziecka. Niestety wypadki się zdarzają. Postaraj się uspokoić dziecko. Spróbuj znaleźć ząb lub jego ułamany fragment.

Ząb wybity

  • w przypadku wybitego zęba podnieś go jak najszybciej (chwytając za koronę, nigdy za korzeń!), włóż do woreczka lub pojemnika z mlekiem lub solą fizjologiczną, a następnie udaj się natychmiast do stomatologa dziecięcego
  • ząb można ewentualnie przetransportować w jamie ustnej między zębami a policzkiem, ale istnieje ryzyko połknięcia zęba, zwłaszcza, gdy towarzyszy temu płacz i stres związany z urazem
  • można spróbować ulokować ząb w jego właściwym miejscu w zębodole i tak dotrzeć do gabinetu stomatologicznego
  • istotne jest, aby wybity lub zwichnięty ząb przechowywać w wilgotnym środowisku
  • zabieg reimplantacji zęba, czyli jego ponownego włożenia do zębodołu ma większą szansę powodzenia, jeśli zostanie wykonany w ciągu 30 minut od chwili urazu.

Ząb złamany, pęknięty:

  • warto zachować ułamany fragment, który może się przydać przy odbudowie zęba
  • postępuj w tym przypadku, jak przy wybiciu zęba
  • nawet jeżeli nie możesz znaleźć ułamanego fragmentu zęba, jak najszybciej udaj się do stomatologa, w celu zabezpieczenia powierzchni zęba, która uległa urazowi

Ząb rozchwiany, przemieszczony:

Leczenie to wykonujemy zawsze w pełnym znieczuleniu – bezbólowo.

  • jak najszybciej udaj się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego, ponieważ konieczne jest często unieruchomienie zęba, bądź jego repozycja (ponowne ustawienie w łuku zębowym)

Należy pamiętać, że w każdym z powyższych przypadków trzeba jak najszybciej udać się  do stomatologa dziecięcego, by uzyskać fachową pomoc, bowiem skutki urazów zębów, zarówno mlecznych i stałych, mogą być bardzo poważne, zwłaszcza, gdy nie są natychmiast zaopatrzone i odpowiednio  leczone.

Start typing and press Enter to search

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.

      MENU