Profilaktyka

Higiena

Profilaktyka i Higiena

W ALL DENT otrzymacie Państwo pełną instrukcję dotyczącą różnych zabiegów higienizacyjnych:

 • Prawidłowego szczotkowania zębów
 • Nitkowania przestrzeni międzyzębowych
 • Irygacji
 • Stosowania odpowiednich płukanek

a także zalecenia dotyczące właściwej diety, sprzyjającej utrzymaniu prawidłowego uzębienia i białych zębów.

Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Na skutek gromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii dochodzi,przy odpowiednim odczynie śliny do powstania kamienia.

Skaling należy do stosunkowo tanich zabiegów stomatologicznych, prowadzących do usunięcia kamienia nazębnego.

Aby prawidłowo dbać o stan uzębienia i przeciwdziałać próchnicy zaleca się   przeprowadzanie zabiegu skalingu co najmniej dwa razy w ciągu roku.

W ALL DENT wykorzystujemy skaler ultradźwiękowy powodujący  usunięcie kamienia nazębnego. Odpowiednie zakończenie skalera przykładane jest do miejsca, gdzie pojawił się kamień, co powoduje jego rozbicie i odpadanie  a jednocześnie – działa antybakteryjnie i nie powoduje uszkodzenia szkliwa i cementu korzeniowego

Piaskowanie zębów

Piaskowanie należy po podstawowych zabiegów stomatologicznych. Powstałe  przebarwienia na powierzchni zęba lub na powierzchni szkliwa usuwamy przy pomocy piaskarki która oddziałuje strumieniem wody znajdującym się pod ciśnieniem, a także korzystając z substancji wspomagających i oczyszczających, jak wodorowęglan sodu.

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i trwa zaledwie 15-25 minut.

Piaskowanie powinno być wykonywane  dwa razy w roku, natomiast u osób palących i osób noszących stałe aparaty ortodontyczne a także spożywających kawę i herbatę i inne napoje barwiące – co około 4 miesiące.

Uwaga – po zabiegu piaskowania dziąsła mogą być przez pewien okres bardziej wrażliwe.

Co to jest próchnica

Próchnica jest to choroba zębów związana z tworzeniem się tzw. płytki nazębnej złożonej z resztek pokarmowych i bakterii. Próchnica najszybciej pojawia się  w zagłębieniach i bruzdach zębów.

Zęby dziecięce – zarówno mleczne, jak i stałe – wyrzynają się jako zęby niedojrzałe, słabo zmineralizowane, stąd ich podatność na działanie bakterii próchnicotwórczych jest znacznie większa niż zębów u dorosłych pacjentów.

Należy pamiętać że próchnica  jest procesem odwracalnym ale tylko jeśli nie przekroczy granicy szkliwa.Dlatego tak ważne jest wychwytywanie początkowej fazy próchnicy i fluoryzacja.

Na czym polega lakierowanie zębów ?

Lakierowanie zębów lakierami i żelami o dużej zawartości fluoru jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu przeciwdziałanie tworzeniu się próchnicy.

Lakierami i żelami powleka się gładkie powierzchnie wszystkich zębów, co działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco na szkliwo.

Lakierowanie zębów pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 40%.

Lakierowanie może być wykonywane zarówno na zębach mlecznych jak i stałych, bez względu na wiek pacjenta.

Lakierowanie ma na celu działanie przeciwbakteryjne i remineralizujące czyli zatrzymuje próchnicę w początkowej fazie.

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie jest jednym z zabiegów mających uchronić ząb przed próchnicą.

Bruzdy w zębach dziecięcych, jeszcze niedojrzałych, są bardzo głębokie, mocno rozgałęzione, co sprzyja zaleganiu resztek pokarmu i utrudnia dokładne ich oczyszczenie.

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluor jest pierwiastkiem bezcennym dla zdrowia zębów. Wzmacnia on szkliwo i uodparnia zęby na działanie szkodliwych bakterii.

Większość z nas dostarcza sobie codzienną dawkę fluoru poprzez wodę pitną, żywność (np. chleb żytni, ser cheddar, płatki kukurydziane) oraz środki do higieny jamy ustnej (pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej).

Czasem jednak to nie wystarcza – wówczas wskazanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów czyli aplikacja dodatkowych ilości fluoru, polegająca na ich pokryciu lakierem lub żelem o wysokim stężeniu fluoru.

Przed zabiegiem zęby muszą jednak zostać dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia. Fluoryzacja przy pomocy lakierów powinna być przeprowadzana co około 6 miesięcy.

Nowe Technologie w ALL DENT

Piaskarka do usuwania osadów z zębów znakomitej japońskiej firmy NSK umożliwia szybkie i bezbolesne usuwanie osadu nazębnego, przez co świetnie uzupełnienia zabieg usuwania kamienia nazębnego

Skaler ultradźwiękowy do usuwania kamienia nazębnego EMS, firmy Woodpecker

Start typing and press Enter to search

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.

   MENU