Wybielanie

Piękne, białe zęby są Twoją wizytówką!

Co to jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest to rozjaśnianie zębów za pomocą preparatów, które zawierają środki wybielające – zazwyczaj są to nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Nie należy mylić terminu „wybielanie” z „rozjaśnianiem” zębów. Rozjaśnianie polega bowiem na uzyskaniu jaśniejszego koloru zębów wskutek usunięcia zanieczyszczeń i osadu z powierzchni zębów, przy użyciu np. pasty do zębów, skalingu czy piaskowaniu.

Wybielanie zębów jest najczęściej wykonywanym  zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej.

Wybielanie zębów jest zabiegiem skutecznym. Prawie każdy, kto podda się zabiegowi wybielania zębów zaobserwuje u siebie zmianę koloru zębów – od umiarkowanego do znaczącego wybielenia. Jednak, pamiętać należy, że wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga okresowego powtarzania celem utrzymania długotrwałego efektu.

Zabiegi wybielania można wykonywać  podczas jednogodzinnej sesji profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym lub też w domu – wykorzystując nakładki wybielające wykonane przez stomatologa.

Część osób korzysta z zestawów do wybielania zakupionych w aptece (drogerii), ale ich efekt jest najmniej pewny.

Od czego zależy kolor zębów?

Cechy biologiczne

Kolor zębów zależy od pewnych cech biologicznych, które są indywidualne dla każdego człowieka.

Wiek – młode osoby  mają piękne białe zęby. Uwarunkowane jest to zewnętrzną strukturą zęba, jaką jest szkliwo. Jego powierzchnia wygląda bardzo estetycznie, można powiedzieć, że imituje ” elegancką porcelanę”. Szkliwo zbudowane jest z pryzmatów szkliwnych i  jest najbardziej twardą tkanką zęba. Chroni zęby przed ścieraniem, skutkami zgrzytania, urazami i działaniem kwasów produkowanych m.in. przez bakterie. Z upływem lat szkliwo staje się coraz bardziej cienkie (bardzie przezierne dla żółtawej zębiny), starte, tworzą się w nim mikropęknięcia. W tych mikropęknięciach i pomiędzy pryzmatami szkliwa odkładają się różne barwniki i osady. Zęby stają się więc ciemniejsze i matowe.

Wybielanie zębów usuwa barwniki i zanieczyszczenia z przestrzeni pomiędzy pryzmatami szkliwa i z mikropęknięć. Im starszy wiek pacjenta, tym trudniej wybielić zęby. Nadal jest to jednak możliwe.

Kolor wyjściowy zębów – każdy z nas posiada wrodzony odcień zębów. Zmienia się on również w czasie. Odcień żółto-brązowy lepiej reaguje za zabiegi wybielające niż odcień zielono-szarawy

Przeźroczystość i przezierność zębów– są to cechy genetycznie uwarunkowane. Zależą one od stopnia mineralizacji szkliwa. Dobrze zmineralizowane szkliwo charakteryzuje się mniejszą przeziernością i zabieg wybielania daje trwalszy efekt niż w przypadku szkliwa zmineralizowanego w mniejszym stopniu.

Przebarwienie zębów spowodowane różnymi czynnikami

Przebarwienia takie powstają na powierzchni zębów wskutek  odkładania się osadów i barwników pochodzących z:

 • ciemnych napojów (m.in. kawy, herbaty, soku z marchwi, coli, czerwonego wina)
 • żywności (o ciemnym zabarwieniu)
 • palenia tytoniu (dym papierosowy zawiera brązowe barwniki, tj. substancje smoliste)
 • przyjmowania niektórych leków (np. tetracyklin w okresie tworzenia się zębów, czy nadmiernego spożycia fluoru)

Spożywanie kwaśnych soków i napojów (np. owoce cytrusowe czy ocet) powoduje erozję szkliwa i jego większą przezierność dla żółtawej zębiny.

Urazy zębów mogą powodować powstawanie pęknięć na powierzchni szkliwa zębów. W szczelinie pęknięcia może odkładać się osad i przebarwienia.

Przebarwienia zębów dzielimy na:

 • powierzchowne (dotyczą wyłącznie szkliwa) – mogą być usunięte poprzez profilaktyczne czyszczenie zębów podczas codziennej higieny lub podczas profilaktycznego czyszczenia zębów  w gabinecie stomatologicznym
 • głębokie (barwniki odkładają się w zębinie) – mogą być usunięte tylko i wyłącznie przez zabiegi wybielania zębów

Przed zabiegiem wybielania

Przed pojęciem procedury wybielania nalży wykonać przegląd zębów celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu wybielania.

Przeciwskazaniami są:

 • próchnica zębów
 • pęknięcia zębów
 • choroby dziąseł

Jeżeli podczas badania stwierdzona zostanie obecność w/w przeciwskazań, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić odpowiednie leczenie, a dopiero potem wykonać wybielanie zębów.

Bezpośrednio przed wybielaniem zębów należy zęby poddać profesjonalnemu oczyszczeniu z płytki nazębnej, kamienia i osadu, które zgromadziły się na powierzchni zębów i pomiędzy nimi.

Nowoczesne wybielanie systemem PREVDENT

Chciałbyś mieć bielsze zęby, ale obawiasz się, że w związku z wybielaniem szkliwo stanie się słabsze a zęby bardziej wrażliwe? Już nie musisz!

Proponujemy nowatorską procedurę wybielania zębów i naprawy szkliwa PrevDent. Procedura PrevDent wyróżnia się spośród innych produktów wybielających dostępnych w gabinetach stomatologicznych włączeniem do niej nano-hydroksyapatytu. Szeroko zakrojone badania i literatura wskazują, że nano-hydroksyapatyt remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość.

PrevDent to nie tylko zęby bielsze nawet o 7-8 odcieni, ale dodatkowo wzmocnione szkliwo!

Dzięki zastosowaniu unikalnego połączenia 6% nadtlenku wodoru (6% H2O2) i nano-hydroksyapatytu możliwe jest uzyskanie już w trakcie jednej wizyty widocznego efektu – zęby stają się jaśniejsze, bielsze i zdrowsze. System PrevDent przywraca ich naturalną biel oraz znacząco zmniejsza nadwrażliwość.

PrevDent CrWR jest bezpiecznym systemem wybielającym, zgodnym z wymogami UE, do zastosowania w gabinecie stomatologicznym NA PROCEDURĘ PREVDENT SKŁADAJĄ SIĘ TRZY ETAPY:

 1. Usunięcie plam

W pierwszym etapie, dzięki zastosowaniu PrevDent Stain Removal, usuwane są głęboko osadzone w zębach plamy. PrevDent Stain Removal to zaawansowana kombinacja środków powierzchniowo czynnych, detergentów, rozpuszczalników i aktywnego tlenu, który wnika głęboko w zęby, aby rozbić i usunąć plamy.

 1. Wybielanie

W wyniku zmieszania dwóch składników otrzymujemy pianę aktywnego tlenu z nano-hydroksyapatytem, który dzięki temu jest w stanie wejść w strukturę szkliwa. Następuje wybielenie zębów oraz ich ponowne zmineralizowanie.

Efekt: bielszy, jaśniejszy i zdrowszy uśmiech!

 1. Naprawa szkliwa

Zastosowanie PrevDent Serum dostarcza szkliwu skoncentrowanej ilości nano-hydroksyapatytu. Preparat remineralizuje i naprawia powierzchnie zęba, pozostawiając pacjenta ze zdrowym, białym uśmiechem i bez nadwrażliwości.

Wybielanie zębów systemem nakładkowym

W ALL DENT oferujemy Państwu między innymi wybielanie nakładkowe, które jest dobrze tolerowane przez pacjentów i efektywne.

W pierwszym etapie stomatolog pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie indywidualnych nakładek na zęby. Nakładki są bardzo elastyczne, przezroczyste, bardzo wygodne.

W kolejnym etapie pacjent otrzymuje od stomatologa wcześniej przygotowane nakładki winylowe,  strzykawki wypełnione żelem wybielającym (preparaty wybielające o odpowiednio wysokim stężeniu nadtlenku wodoru lub karbamidu mogą być wydane tylko przez stomatologa) oraz instruktaż, jak przeprowadzać wybielanie w domu (kiedy zakładać nakładki, jak dużo żelu nakładać do nakładek, jak długo trzymać nakładki na zębach). Nakładki nakładane są zazwyczaj na noc. Ilość sesji wybielania (a co za tym idzie ilość strzykawek z żelem) ustalana jest indywidualnie i dostosowywana do tolerancji pacjenta.

W domu pacjent sam aplikuje żel do nakładek, zakładając je na zęby na noc.

Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszej aplikacji, ale u większości pacjentów zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie (kuracja trwa zazwyczaj od 5 dni do 2 tygodni).

Efekt wybielenia utrzymuje się nawet do kilku lat. Dla uzyskania długotrwałego efektu białych zębów zabieg ten należy powtarzać, najlepiej co 4 do 8 miesięcy. Jest to o tyle wygodne, że nakładki pozostają te same i zabezpieczone są w specjalnym do tego celu wykonanym pudełeczku. Należy tylko skonsultować się ze stomatologiem odnośnie badania stomatologicznego (czy nie pojawiły się nowe przeciwskazania do wybielania) oraz otrzymania kolejnej partii żelu wybielającego.

W ALL DENT używamy systemu Opalescence® PF

Postępowanie po wybielaniu zębów

Aby utrzymać na dłużej efekt wybielania zębów należy ściśle stosować się do zaleceń stomatologa. Ważnym elementem postępowania jest stosowanie tzw. BIAŁEJ DIETY 

Na czym polega BIAŁA DIETA?

 • Dwie godziny po jedzeniu należy pić tylko wodę mineralną
 • Następnie przez 2-3 doby bezwzględnie należy unikać pokarmów i napojów, które barwią szkliwo, ponieważ jest ono podatne na wchłanianie się barwników.
  Do niewskazanych napojów i pokarmów zaliczamy:
  – czerwone wino
  – kawę
  – herbatę
  – jagody
  – colę
  – napoje i soki gazowane
  – czerwone buraczki
  – owocowe jogurty
  – ciemne pieczywo i ciemny ryż
 • Należy zrezygnować z palenia tytoniu  na co najmniej dwie doby

Pamiętać należy, że w okresie 24 godzin po zabiegu wybielającym mogą wystąpić objawy nadwrażliwości zębów. W tym czasie należy nie przyjmować bardzo zimnych ani bardzo gorących płynów i posiłków.

Przebarwienia zębów martwych

Mechanizm powstawania przebarwień w zębach martwych jest inny niż w przypadku zębów żywych. Dlatego też postępowanie wybielające w tym przypadku jest odmienne od klasycznego.

Przebarwienia zębów martwych powstają w ich wnętrzu na skutek krwawienia miazgi po jej urazie. Leki i preparaty do leczenia kanałowego, które zawierają bar, jod lub srebro również mogą powodować powstawanie przebarwień.

W pierwszym etapie wykonywana jest diagnostyka rentgenowska mająca na celu sprawdzenie stanu korzenia zęba.  Ząb martwy musi być przed wybielaniem prawidłowo przeleczony kanałowo. W następnym etapie korzeń zęba zabezpieczany jest warstwą szczelnego cementu lub kompozytu, by preparat wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. W celu wybielenia zębów martwych preparat wybielający umieszcza się wewnątrz zęba. Zakłada się go do komory zęba i pokrywa szczelnym opatrunkiem. Preparat ten pozostaje tam od 24h do 3 dni. Dla uzyskania najlepszego efektu, może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu 2-3- krotnie.

Nowe Technologie w ALL DENT

 • Piaskarka do usuwania osadów z zębów znakomitej japońskiej firmy NSK umożliwia szybkie i bezbolesne usuwanie osadu nazębnego, przez co świetnie uzupełnienia zabieg usuwania kamienia nazębnego
 • Skaler ultradźwiękowy do usuwania kamienia nazębnego EMS, firmy Woodpecker
 • PREVDENT – nowoczesny system do wybielania zębów podczas jednej wizyty.
 • Opalescence® PF – system wybielania nakładkowego zębów

Start typing and press Enter to search

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.

   MENU